Начало Ново на сайта Интерстициален цистит

Интерстициален цистит

by admin
12,6K views

СИНОНИМИ:

КОД МКБ10: N30.1

КОД ORPHANET: ORPHA37202

ТАЗИ ИНФОРМАЦИЯ ВИ СЕ ПРЕДОСТАВЯ НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНО С ОБРАЗОВАТЕЛНА ЦЕЛ И НЕ ТРЯБВА ДА СЛУЖИ ЗА САМОДИАГНОСТИКА И САМОЛЕЧЕНИЕ. ПРИ НАЛИЧИЕ НА ЗДРАВЕН ПРОБЛЕМ, СЛЕДВА ДА СЕ ОБЪРНЕТЕ КЪМ ЛИЧНИЯ/ЛЕКУВАЩ ЛЕКАР.

КРАТКА ДЕФИНИЦИЯ НА БОЛЕСТТА: Интерстициалния цистит/ИЦ/ е хронично заболяване с неясна етиология. По-често се среща при жени. Различават се два основни типа: класически интерстициален цистит и интерстициален цистит без язви. Двата типа се различават по редица признаци вкл и по различния отговор към провежданата терапия.

ЕТИОЛОГИЯ: Предполага се, че ИЦ се предизвиква от имунен процес, при който имунната система атакува стената на пикочния мехур. Засега точната причина остава неизвестна.

КЛИНИЧНИ ПРОЯВИ: Няма общо приети клинични критерии за поставяне на диагнозата ИЦ. Симптомите могат да имитират тези при други състояния , като по този начин правят диагнозата ИЦ трудна. Симптомите включват- хронична болка в таза, чувство на дискомфорт и повишено налягане в пикочния мехур, често уриниране. Здравият пикочен мехур е покрит от защитен слой епителни клетки, които го предпазват от увреда предизвикана от намиращите се в урината вещества. При пациентите с ИЦ този слой се разрушава, в резултат на което в пикочния мехур се появява възпаление и той става много чувствителен. При напълване на пикочния мехур с урина и повишаване на налягането върху неговите стени, дискомфорта и болката се влошават. С течение на времето разраства съединителна тъкан и стената на пикочния мехур губи своята еластичност. Често се открива и кръв в урината.

ГЕНЕТИЧНА КОНСУЛТАЦИЯ:

ЛЕЧЕНИЕ: Терапията при ИЦ е насочена към облекчаване на симптомите и дискомфорта при пациентите.1. Диета- Да се избягват алкохол, кофеинови напитки и храни с много подправки 2. Перорално лечение- Elmiron е първият перорален медикамент одобрен от FDA за лечение на ИЦ. Основното му действие е да подпомага възстановяването на разрушения защитен епителен слой на пикочния мехур., като за появата на ефект от лечението понякога са необходими 6 и повече месеца.3. Оперативна интервенция- за да се облекчи болката се изрязва част от стената на пикочния мехур в която има най-много разрастнала съединителна тъкан. Това се препоръчва само в случаите на хроничен ИЦ. 4. Изпълване на пикочния мехур с разтвор за да се увеличи неговата еластичност.5 Декативиране на нервите провеждащи болката от пикочния мехур до главния мозък.

ЛЕКАРСТВО СИРАК:

АСОЦИАЦИИ НА ПАЦИЕНТИ:

НАЦИОНАЛЕН АЛИАНС НА ХОРАТА С РЕДКИ БОЛЕСТИ
Лице за контакти: Владимир Томов
Електронна поща: tomov@raredis.org
Адрес за кореспонденция: бул.“Драган Цанков“ бл. 59-63 вх. 7, София 1000

СПЕЦИАЛИЗИРАНИ КЛИНИКИ В БЪЛГАРИЯ:

Медицински център РареДис
Специализиран медицински център за физиотерапия и рехабилитация, детски болести, генетични консултации.
Електронна поща: medical@raredis.org
Адрес за кореспонденция: гр. Пловдив, ЖК Тракия, ул. „Маестро Г. Атанасов“ 22
Телефон: (032) 575 797
Интернет сайт: www.medical.raredis.org

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ:

За допълнителна информация, моля посетете сайтовете на Orphanet и .

Описанието е изготвено от:

–––––––––––––––––––––––––
Last modification: 10:52 27.08.2010
–––––––––––––––––––––––––

Още по темата