Начало Ново на сайта Ретробулбарeн неврит

Ретробулбарeн неврит

by admin
7,1K views

КОД МКБ10: H46

КОД ORPHANET: ORPHA499096

ТАЗИ ИНФОРМАЦИЯ ВИ СЕ ПРЕДОСТАВЯ НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНО С ОБРАЗОВАТЕЛНА ЦЕЛ И НЕ ТРЯБВА ДА СЛУЖИ ЗА САМОДИАГНОСТИКА И САМОЛЕЧЕНИЕ. ПРИ НАЛИЧИЕ НА ЗДРАВЕН ПРОБЛЕМ, СЛЕДВА ДА СЕ ОБЪРНЕТЕ КЪМ ЛИЧНИЯ/ЛЕКУВАЩ ЛЕКАР.

КРАТКА ДЕФИНИЦИЯ НА БОЛЕСТТА: Неврит на зрителния нерв- възпалителен, инфекциозен или демиелинизиращ процес, който засяга зрителния нерв. Той има три форми: ретробулбарен неврит, папилит и невроретинит.

ЕТИОЛОГИЯ: Ретробулбарният неврит може да се наблюдава като изолирано заболяване (идиопатичен) или във връзка с: демиелинизиращо заболяване (най-често мултиплена склероза като ретробулбарният неврит може да е първа изява на заболяването); възпалителни заболявания (болест на котешкото одраскване, Лаймска болест, сифилис, саркоидоза и др.); след вирусни инфекции или имунизации; както и при автоимунни заболявания (системен лупус еритематозус, системни васкулити, др.).

КЛИНИЧНИ ПРОЯВИ: Ретробулбарният неврит е най-честата форма. Клинично се представя с едностранно (рядко двустранно) намаление на зрението при нормален офталмоскопски вид на диска на зрителния нерв („Болният не вижда, но и лекарят не вижда нищо в очното дъно”). Може да има периорбитална болка, която се засилва при движение на очната ябълка. Тя може да предшества намалената зрителна острота. Налице е разстройство в цветното зрение (най-често за червения цвят), както и отслабване на зеничната реакция на светлина. При изследване на зрителното поле най-често се установява дифузно намаление в централните 30 градуса от зрителното поле и по-рядко изолиран централен скотом.

ГЕНЕТИЧНА КОНСУЛТАЦИЯ:

ЛЕЧЕНИЕ: При демиелинизиращ процес най-често кортикостероиди по схема (венозно през първите 3 дни, след което поддържаща доза перорален препарат). Може да се приложат имуномодулатори. При възпалителни заболявания- лечение на основното заболяване. При неврит след вирусни инфекции или имунизации-  не се налага лечение, освен в случаите на двустранна тежка загуба на зрение или при единствено виждащо око.

ЛЕКАРСТВО СИРАК:

АСОЦИАЦИИ НА ПАЦИЕНТИ:

НАЦИОНАЛЕН АЛИАНС НА ХОРАТА С РЕДКИ БОЛЕСТИ
Лице за контакти: Владимир Томов
Електронна поща: tomov@raredis.org
Адрес за кореспонденция: бул.”Драган Цанков” бл. 59-63 вх. 7, София 1000

СПЕЦИАЛИЗИРАНИ КЛИНИКИ В БЪЛГАРИЯ:

Медицински център РареДис
Специализиран медицински център за физиотерапия и рехабилитация, детски болести, генетични консултации.
Електронна поща: medical@raredis.org
Адрес за кореспонденция: гр. Пловдив, ЖК Тракия, ул. „Маестро Г. Атанасов“ 22
Телефон: (032) 575 797
Интернет сайт: www.medical.raredis.org

ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ:

За допълнителна информация, моля посетете сайтовете на Orphanet и NIH Office of Rare Diseases Research.

Описанието е изготвено от Д-р Вяра Шумналиева, д.м.

–––––––––––––––––––––––––
Last modification: 20:04 21.05.2024
–––––––––––––––––––––––––

Още по темата