Какво е влиянието на лекарствата за редки болести върху общия бюджет за лекарства на НЗОК за периода 2011-2014 г. е предмет на изследване в нова статия, публикувана в Pubmed. Разходите на НЗОК за лечение на редки болести се очакваше да нараснат до 74.5 милиона лв през 2014 (7.8% от общите разходи за медикаменти).
Докато основните причини за увеличаване на разходите са добре известни – броя на лекуваните пациенти и средния разход на един пациент, всъщност нарастването зависи от наличността и достъпността на ефективни нови терапии. Тъй като редките болести традиционно са по-слабо диагностицирани, по-малко лекувани и по-зле финансирани в България, подобреният достъп до лекарства за редки болести неизбежно води до увеличение на бюджетното натоварване.
- Ретроспективният анализ може да осигури важни изводи за здравната политика по отношение влиянието й върху достъпността и здравето на населението, които са важни показатели за взимане на решения за финансиране в здравеопазването.
- Изследванията на влиянието на бюджета се препоръчва да се фокусират върху редките болести, а не върху лекарствата-сираци. В контекста на политиката редките болести са здравен приоритет. Лекарствата-сираци са динамичен показател и нарушават консистентността и съпоставимостта на изчислените бюджетни индикатори.
Пълния текст на статията можете да прочетете тук.