Доц. Ася Консулова е специалист по медицинска онкология. През годините развива професионалната си квалификация в сертифицирани онкологични центрове в Европа. Носител е и на няколко престижни награди, вкл. МОРЕ – Дарзалас за 2016 г. за значителен принос в Българската Клинична онкология. В момента работи в Отделение по медицинска онкология към Комплексен Онкологичен Център – Бургас. Доц. Консулова е член на ESMO, ECCO и ASCO. Тя е национален координатор на Европейската Инициатива за качествено лечение на пациенти с белодробен карцином (EIQMLCC) и Европейската мрежа за лечение на тийнейджъри и млади хора с карциномни болести (ENTYAC). Член е на Етичната комисия на клуб „ Млад онколог“ – България и председател на сдружение Жените в онкологията – България.
Доц. Консулова ще бъде лектор на XII Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, която ще се проведе онлайн на 10-11 септември 2021 г. във Виртуален Конгресен Център. Темата на нейната лекцията е „Колко редки са редките онкологични болести?”. В специално интервю за Институт по редки болести, доц. Консулова споделя подробности:
1. По време на конференцията ще представите темата „Колко редки са редките онкологични болести?“. Бихте ли ни казали какъв е приблизително броят на засегнатите хора в България? Има ли регистър?
В България липсва реален регистър за редки болести. При все това, около 20% от всички диагностицирани болести са редки карциноми или редки групи пациенти.
2. Какви са особеностите при проследяването на тези пациенти?
Забавени са всички етапи – диагноза, лечение и проследяване. Изискват се специализирани центрове, с които не разполагаме често в България. По тази причина преживяемостта на пациентите с редки болести е значително по кратка.
3. Как може да се подобри според Вас грижата за това рядко състояние у нас?
Създаване на Национален раков план и създаване на специализирани национални центрове за лечение и проследяване
4. Друг коментар, който според Вас ще е важен за аудиторията.
В България липсва Национална антиракова стратегия или план. това влияе негативно както на пациентите с редки онкологични болести, така и на всички пациенти с онкологично страдание. По тази причина преживяемостта на повечето карциномни локализации е с 10-50% по-кратка в България. Необходимо е национално усилие, антираков план и създаване на специализирани центрове за лечение на пациенти с онкологични болести.
Очакваме Ви в конфернтната зала на XII Национална конференция за редки болести и лекарства сираци, 10-11 септември 2021 г. За повече информация и регистрация, посетете страницата на събитието: https://vcv.raredis.org/event/10-11-09-2021/