Европейската комисия стартира усъвършенствана IT платформа за улесняване на трансграничното медицинско обсъждане при редки заболявания. Наречена Clinical Patient Management System 2.0 (CPMS 2.0), тази платформа ще подобри работата на Европейските референтни мрежи (ERNs) в диагностицирането и лечението на редки или слабо разпространени комплексни заболявания в държавите членки на ЕС. Финансирана от програмата EU4Health, CPMS 2.0 заменя оригиналната платформа CPMS, която е в употреба от 2017 г.
Платформата поставя началото на нова ера на сътрудничество в медицинските консултации. С фокус върху пациентите, тя предоставя възможност за безпроблемно дистанционно мултидисциплинарно обсъждане, каквото досега не е било възможно. CPMS 2.0 е напълно съвместима с Общия регламент за защита на данните (GDPR) и гарантира сигурна среда за лекарите от различни държави членки да работят заедно по сложни случаи на редки заболявания.
Кодът на платформата ще бъде публикуван със свободен достъп, създавайки възможност за разработване на подобни национални системи. Те могат да бъдат разширени извън рамките на редките заболявания, насърчавайки дистанционното сътрудничество между здравни специалисти и намалявайки необходимостта от пътуване на пациенти. За първи път в ЕС доставчиците на здравни услуги ще имат достъп до безплатна, стабилна основа за създаване на модерни IT платформи на национално ниво.
Европейските референтни мрежи (ERNs) обединяват центрове за експертиза в ЕС и Норвегия за справяне с редки, слабо разпространени и сложни здравни състояния, които изискват специализирана грижа. В момента една трета от 24-те ERN вече са преминали към CPMS 2.0, като останалите се очаква да се присъединят в следващите седмици.
С въвеждането на CPMS 2.0 Комисията потвърждава своята ангажираност към напредъка на пациент-ориентираното, иновативно и основано на сътрудничество здравеопазване в цяла Европа. Научете повече тук.